ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΑ ΣΥΓΚΛΗΤΟΥ

Αθήνα, 10-10-2003

Δελτίο Τύπου

Η Σύγκλητος του Πανεπιστημίου Αθηνών στη σημερινή έκτακτη συνεδρία της με μόνο θέμα τα προβλήματα λειτουργίας του Πανεπιστημίου μετά από εκτενή συζήτηση, αποφάσισε ομοφώνως τη διήμερη αναστολή της λειτουργίας του Ιδρύματος (16 και 17 Οκτωβρίου).

Η Σύγκλητος του Πανεπιστημίου Αθηνών καταφεύγει στην κορυφαία αυτή μορφή διαμαρτυρίας, για να συνειδητοποιήσουν η Πολιτεία και η Κοινή Γνώμη ότι τα Πανεπιστήμια έχουν οδηγηθεί σε οικονομικό αδιέξοδο και αδυναμία περαιτέρω λειτουργίας τους, λόγω της συνεχούς υποχρηματοδότησής τους (στον Τακτικό προϋπολογισμό - στις Δημόσιες Επενδύσεις - στο Μισθολογικό).

Ο κίνδυνος της υποβάθμισης του Ελληνικού Πανεπιστημίου είναι πλέον ορατός και ενόψει αυτού ο καθένας ας αναλάβει τις ευθύνες του.

Σε συνέντευξη τύπου που θα πραγματοποιηθεί την 16η Οκτωβρίου (ημέρα Πέμπτη) οι Πρυτανικές Αρχές θα παρουσιάσουν την πραγματική οικονομική κατάσταση του Πανεπιστημίου και το αδιέξοδο που έχει προκύψει.

O Πρύτανης
Γεώργιος Δ. Μπαμπινιώτης