Τετάρτη, 27-05-2009

Διπλωματικές Εργασίες στο Εργαστήριο Φυσικής (Θέματα Θερμοδυναμικής)

Υπάρχει η δυνατότητα εκπονήσεως Διπλωματικών Εργασιών στο πλαίσιο της αναβάθμισης των Ασκήσεων του Εργαστηρίου Φυσικής πάνω σε θέματα Θερμοδυναμικής (όπου δεν υπάρχουν εργαστηριακές ασκήσεις).

Η συγκεκριμένη μελέτη θα γίνεται με τη χρήση Νέων Τεχνολογιών και θα αφορά πρωτίστως στην αδιαβατική διαδικασία, μέτρηση για το γ, το έργο, την εσωτερική ενέργεια, την πίεση, του όγκου και της θερμοκρασίας με κατάλληλους αισθητήρες, εύρεση της τιμής του απολύτου μηδενός, μελέτη της ισόθερμης διαδικασίας κλπ.

Υπάρχει επίσης υλικό (ερωτηματολόγιο) για την ανάλυση της εννοιολογικής κατανόησης θεμάτων θερμοδυναμικής των πρωτοετών φοιτητών που θα γίνει στο πλαίσιο της διπλωματικής εργασίας.

Απαιτείται γνώση υπολογιστών (περιβάλλον Windows, εφαρμογές τύπου Office), αντίληψη στοιχειωδών πακέτων ανάλυσης (SPSS) και βασικές εργαστηριακές δεξιότητες.

Το αντικείμενο και ο όγκος δουλειάς προσφέρεται για δύο φοιτητές.

Οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να επικοινωνήσουν με το e-mail: physlabf1@phys.uoa.gr.